2014. március 26., szerda

Az olajozásról

Tudom, hogy sokan írtak már erről sokfélét, én mégse hagyom ki. Az olajozás sokkal egészségesebbé, erősebbé, fényesebbé és persze sűrűbbé teszi a hajat, serkenti a növekedést. De nem árt odafigyelni egy pár dologra. Egy kicsit hosszú lesz. ^^
Régen, mikor még nem olajoztam a hajam rendszeresen, heti két alkalommal kellett megmosnom a hajam - de nem szerettem. Mikor neki láttam, kókusz-ricinus-mandula keveréket csináltam, eleinte bezsírosította a hajam. Meg is ijedtem rendesen, hogy nem lesz ennek jó vége, ide vagy oda még hosszabb haj, én nem folytatom. De ez csak az első pár hétben volt. Már nem emlékszem, pontosan mennyi, de nagyon max. két hét. Meglepő módon beállt a hajam és már elég volt csak heti egyszer megmosnom!
Aztán abbahagytam, mert erőt vett rajtam a lustaság és mert forró volt a nyár. Csodák csodájára, miután leálltam vele, a hajam bezsírosodott, vagy két hét kellett neki mire normalizálódott. Néztem is rendesen.
Aztán jött az ősz és újra neki fogtam, már felkészülve, hogy megint moshatok egy darabig sűrűbben hajat - nem voltam boldog. ^^ Valahogy akkoriban olvastam a diólevél teáról. Ami szintén serkenti a hajnövekedést, megállítja a hajhullást, és jó korpásodásra. Megtetszett, hát vettem dióteát is. Egyszerre kezdtem el használni az olajozással és teljesen meglepett, hogy nem zsírosodott be a hajam, hanem elég volt szimplán heti egyszer megmosnom. Ráadásul a dió mintha szétválasztotta volna a hajam, valahogy más volt az állaga, könnyedebb lett. Nehéz elmagyarázni, de mások is mondták, hogy hasonlót tapasztaltak. Tetszett az eredmény.
Azt a tapasztalatot szűrtem le magamnak, hogy a dió normalizálja a fejbőrt, nem csak a korpát szünteti meg, hanem visszafogja a zsírosodást. Most már nem mindig öblítem a dióteával, de több mint egy éven keresztül folyamatosan, és csak jót tudok róla mondani.

Ami keveréket most használok, persze nem egyszerre vettem meg, folyamatos gyűjtögetéssel, az akciók figyelésével - jó sok oldalról rendeltem össze. Szóval kókusz-ricinus-mandula-shea-makadámia-szőlőmag. Jó sok. Lehet hogy felesleges ennyit összekeverni, de ha már vettem őket... Komolyra fordítva a szót, elég egy fajta olajat is használni, amit a leginkább ajánlanak az a ricinus, kókusz vagy az olíva. Hidegen sajtolt, vagy szűz a jobb és nem a finomított. Persze minden növényi olajnak megvan a saját hatóanyaga, az amitől más, vagy jobb, mint a többi, de abban mind megegyeznek, hogy táplálják a hajat valamilyen módon és erősítik. Nyilván a három legtöbbet ajánlgatott olaj azért az, mert ezek a hozzáférhetőség mellett több ilyen tulajdonsággal rendelkeznek.
Még szintén nagyon ajánlott például a szezám, avokádó, barackmag, búzacsíra - de ezek drágábbak és sokszor nem is olyan könnyű beszerezni. Én most nem térnék ki arra, melyik olaj miért jó, megtették ezt már helyettem mások. Inkább magáról az alkalmazásról írnék.

Lehet hidegen vagy melegen, emberfüggő, kinek mi a jó. De a mikróban melegítést tessék elfelejteni, nem jó. Gyors, de nem ajánlott. Inkább egy kis tálka, vagy egy bögre meleg vízbe kell beleállítani az olajos üveget egy pár percre. A forró úgy se jó.
Mivel én keveréket használok, egy kis méretű csavaros üvegbe öntöttem össze. A kókusz és a shea miatt bekeményedik,  viszont ha csak a hosszát kenem be, nem is melegítem fel. Könnyebb a keményebb állagúval dolgozni, mint a teljesen folyékonnyal.
1.
A hajtövek táplálása mellett nagyon fontos gondot fordítani a teljes hosszára, nem csak a végekre. Sokan nem szeretik, vagy nincs idejük minden héten a bő olajozásra, vagy ahogy az angolban mondják, az olajban áztatásra. Megértem. Viszont nem is feltétlenül szükséges. Sőt én ha felteszem, akkor se csorog belőle az olaj, mert felesleges és pazarlás. Túl sok soron kell kimosni, és a samponokat alkotó vegyszerek az összes olajat kiviszik a hajból. Arra az időre, amíg fent volt a hajtövek jól jártak, viszont a hossza száraz marad.
Itt is érvényes a kevesebb több! Én a farokcsontig érő hajamra, ami azért elég dús, max 1-2 evőkanálnyit teszek. Bőven elég, sőt. Nem kell hogy csöpögjön, éppen elég, ha fényes lesz tőle és nedves tapintású - már amennyire lehet érezni tiszta olajos kézzel. ^^
Nagyon fontos viszonylag szorosan befonni utána a hajat! Természetesen nem tudjuk az összes szálat bekenni, viszont ha egymáshoz vannak préselve, a szomszédoktól átveszik a nedvességet, a tápanyagot.
Ha kevesebbet használunk, érdemes részekre szétosztani a hajunkat. Én a fejbőrömmel kezdem, aztán két részre szedem, majd még kettőbe. A végét benedvesítem, majd a tincset a kezem közé veszem és fentről lefelé átsimítom. Addig ismétlem, amíg van olaj a két tenyeremen.
2.
Sokan naponta olajozzák a hajukat, nagyjából álltól lefelé. Igen, száraz hajat. Ennek a trükkje, hogy tényleg csak egy minimális olaj kell! De tényleg! Különben nem szívja be a haj másnap reggelre. Könnyű olaj kell, olyan, ami gyorsan felszívódik - ehhez pl a sheát nem ajánlanám. Mikor mivel csinálom: kókusz, mert szeretem az illatát. Ricinus, mert nem engedi szállni, makadámia vagy csipkebogyó. Persze sok másféle olaj tökéletes (olíva, mandula, barack, búzacsíra, szezám, argán, stb, stb)
Szóval a lényeg
- a kemény olajoknál, mint a kókusz, egy körömnyi mennyiséget szétkenünk a tenyerünkben és végig simogatjuk a haj hosszán - áll alatt! Ennél is érdemes a haj mennyiségétől, hosszától függően szétosztani 2-4 részre.
- folyékony állagnál néhány csepp is elég!
- még csak nedves érzetű se legyen tőle a haj! Csak fényesebb egy kicsit. Ezt a mennyiséget reggelre simán beszívja. Persze ezt azért ki kell tapasztalni.
- nem árt éjszakára befonni a hajat

Ha ez is sok valakinek, akkor ne az egészet és ne minden nap, hanem néhány naponta legalább a végét jó átsimogatni egy kis olajjal. Meghálálja a haj a törődést.
3.
Hajmosás után, törölköző száraz hajra is fel lehet vinni egy kis mennyiséget - álltól lefelé. De legalábbis a végekre. Szárítás közben az egészet fel fogja szívni. Fontos, hogy tényleg kevés legyen, kb annyi, mint a száraz hajnál. Felviszem az olajat, majd sprés balzsam és úgy szárítom meg. Ha egy kicsit sok lett az olaj, nem gond, másnapra beszívja.

Én mikor melyiket csinálom, mihez van kedvem. Hetente olajozom a hajam, 5-6 órát, de inkább egy éjszakát is fent hagyom, vagy akár egy teljes napot. Nedves hajamba is sokszor dörzsölök kókuszt, vagy újra a keverékemből. Szárazba is leginkább kókuszt, de ezt már írtam. ^^
Kevert típusú hajam van, vékony és közepes vastagságú szálakkal, erős, de nem annyira, hullámos és göndör. Így már el lehet képzelni, hogy törésre hajlamos. Viszont a rendszeres olajozással a lehető legminimálisabbra redukáltam a sérült hajszálaak számát. Persze havonta ellenőrzöm és éles ollóval le vágom, ha esetleg találnék - ami igen ritka.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése